Změna je život. Nejste v tom sami.

Digihračky
v informatice

DIGI roadshow pro učitele základních a středních škol

Změna je život. Nejste v tom sami.

Digihračky v informatice

DIGI roadshow pro učitele základních a středních škol

16. dubna 2024 od 14 do 18 hodin

Na krajských pracovištích NPI ČR

16. dubna 2024 od 14 do 18 hodin

Na krajských pracovištích NPI ČR

DIGI roadshow je unikátní inspirativní setkání zástupců škol, které probíhá na všech třinácti krajských pracovištích Národního pedagogického institutu ČR najednou během jednoho odpoledne.
Od roku 2022 se setkání konalo již pětkrát, v průměru se účastní kolem 500-600 učitelů, ředitelů a dalších zástupců škol.

S novou informatikou se nám do škol dostalo mnoho různých robotických hraček, programovatelných stavebnic a mikropočítačů. Na DIGI roadshow jsme se tentokrát zaměřili na smysluplné využití těchto učebních pomůcek zábavnou formou v informatice. Účastníci si vyzkoušeli tradiční i netradiční aktivity pro rozvoj informatického myšlení žáků tak, aby škola byla stále hrou. 

Sledujte záznam úvodní přednášky Štěpánky Baierlové: Roboti ve třídě: cesta k inovativní a motivující výuce

Štěpánka Baierlová, učitelka informatiky a matematiky na základní škole Labyrint v Brně, vás provede tím, jak efektivně využívat robotické pomůcky ve výuce, jak vybírat ty správné nástroje pro vaše studenty a jak integrovat robotiku do různých předmětů a aktivit. Zaměřila se na důležitost jasného cíle hodiny, význam skupinové práce a spolupráce a jak vytvářet a využívat pracovní listy a checklisty. Dozvíte se, jak mohou robotické pomůcky rozvíjet algoritmické myšlení a kreativitu u žáků. Přednáška nabízí praktické tipy a ukázky z reálného života, jak může být robotika aplikována v různých oblastech.

Co si odnesli účastníci z příspěvku Štěpánky Baierlové? Přečtěte si zpětnou vazbu


Harmonogram

14:00–14:15 Zahájení na krajských pracovištích (uvítání účastníků, sdělení harmonogramu akce, průběhu akce...)
14:15–14:35 Celostátní zahájení DIGI roadshow, v úvodním příspěvku vystoupila Štěpánka Baierlová s příspěvkem „Roboti ve třídě: cesta k inovativní a motivující výuce
14:35–17:00 Workshopy a sdílení příkladů dobré praxe na jednotlivých krajských pracovištích NPI (podrobný program→)
17:00–17:20 Výstup z krajských pracovišť
17:20–18:00 Závěr, diskuze 

Účastníci se seznámili s možnostmi využití nejrůznějších učebních informatických pomůcek. Na vlastní kůži si vyzkoušeli aktivity s digihračkami, porozuměli naplnění výstupů RVP v informatice. 

Proč je setkání vhodné právě pro vás? 

  • Už jste začali vyučovat novou informatiku nebo se teprve připravujete a chcete znát tipy, jak na to?  
  • Chcete zažít aktivity do hodin informatiky na vlastní kůži? 
  • Chcete si o změnách a svých zkušenostech popovídat s kolegy? 
  • Máte pocit, že inspirace není nikdy dost a chcete načerpat další? Články k DIGI roadshow


Přečtěte si reportáž: Lidskost nás s dětmi může sblížit, vyzkoušeli si kantoři na DIGI roadshow – jak probíhala DIGI roadshow v Praze a na dalších místech České republiky

Tipy a doporučení do výuky z DIGI roadshow od zkušených pedagogů: v článku Snižují hluk ve třídě nebo pomáhají se strukturou práce. Učitelé vsází na aplikace, které jim usnadňují výuku a v Padletu

Přijďte s námi diskutovat, společně řešit problémy, vyprávět a poslechnout si příběhy škol a sdílet své zkušenosti ve vašem kraji i v celé ČR.

Dozvíte se tu, co jinde ne.

Akce i veškerá podpora projektu Národního plánu obnovy DIGI jsou zdarma.