podcasty

co na této stránce najdete:

KYBcast | DIGI IN


KYBcast

Kybernetická bezpečnost jednoduše, prakticky, srozumitelně. Podcast o kybernetické bezpečnosti a právu o online prostoru připravuje dvojice Václav Maněna a Pavel Matějíček.
17. díl — Sharenting a sdílení fotografií na internetu

Tento díl teprve vyjde...

16. díl — Phishing nejen v e-mailu
Phishing má mnoho forem, kterými na nás podvodníci útočí ze všech stran a na různých zařízeních. Zdaleka nejde jen o e-maily, stále populárnější jsou třeba SMS a zprávy na sociálních sítích. Vůbec neplatí, že mladší generace je proti phishingu odolnější. Jak se proti phishingu bránit, co může udělat správce a co běžný uživatel?
15. díl — Problémy s e-maily a SPAMem
Končí vaše e-maily, které posíláte rodičům či kolegům často ve spamu? Nebo naopak spamem přetéká složka Nevyžádané pošty? Poradíme, proč tomu tak je a co s tím může dělat správce i běžný uživatel.
14. díl — Otestujte bezpečnost školy zvenku
Co všechno si můžeme sami otestovat a na co bychom se měli případně zeptat externích správců a dodavatelů? Představíme jednoduché nástroje a tipy, kterými si můžete prověřit zabezpečení školního webu, e-learningu a dalších systémů.

13. díl — Mobily ve škole z pohledu bezpečnosti

Na co si dát pozor u osobních mobilů žáků a učitelů ve škole? Jaká rizika hrozí, čemu lze zabránit a kdy to vůbec nemá cenu? Jak zabezpečit wifi pro mobily a jak filtrovat webový obsah?

12. díl — Metadata v souborech:
neprozraďte více než chcete 

Co jsou metadata a jak mohou ovlivnit bezpečnost školy? Na co by si měli učitelé dát pozor a kdy jim metadata mohou usnadnit práci?

11. díl — Proč je zámeček před webovou adresou

Proč je před některými webovými adresami zámeček a před jinými ne? K čemu slouží a k čemu už ne? Jaké problémy správci často řeší při filtrování webu? 

10. díl — Anonymní režim prohlížeče a jeho rizika

Co vlastně anonymní režim dělá a co nedělá? K jaké aktivitě se hodí, kdy je naopak nevhodný a je možné vaši aktivitu v anonymním režimu sledovat?

9. díl — Jak zabezpečit flashky a přenosné disky

Jak se starat o výměnná média z hlediska bezpečnosti? Kdy a proč uvažovat o jejich šifrování a jak je neztratit, to vše se dozvíte v novém díle KYBcastu.

8. díl — Zabezpečení mobilu a ochrana před ztrátou

Mobilní telefon kombinuje osobní a profesní život, máme v něm citlivá data a je tedy potřeba ho chránit. Jak na to se dozvíte v dnešním díle KYBcastu.

7.díl — Proč je důležité aktualizovat

Proč je důležité aktualizovat software v počítači i na mobilu a jak si aktualizace co nejvíc usnadnit. Proč je důležité aktualizovat jak operační systém tak aplikace?

6.díl — Jak chránit sebe a své blízké v době kybernetických útoků

Jak chránit sebe a své blízké v době kybernetických útoků. Toto je základní přehled toho, na co si dát pozor.

5. díl — Aktuální hybridní hrozby (mimořádný díl)

V dnešním mimořádného dílu se věnujeme aktuálním hybridním hrozbám, které se týkají učitelů v profesním i osobním životě. Co jsou hybridní hrozby a jak se proti nim můžeme bránit? 

4. díl — Zabezpečení sdíleného počítače ve škole i doma

Proč není vhodné ukládat přihlašovací údaje do prohlížeče? Kdy se hodí rodičovská kontrola a proč by ředitel neměl mít administrátorská práva? Nejen na tyto otázky Vám odpovíme v tomto podcastu.

3. díl — Rizika obchodních modelů freemium a premium

S obchodními modely freemium a premium se děti setkají už od mala v počítačových hrách, ale pro dospělé jsou tyto modely často velkou neznámou a mohou jim přichystat nejedno nepříjemné překvapení. 

2. díl — Placené versus zdarma

Kdy je dobré využívat aplikace a služby zdarma, a kdy je naopak výhodnější zaplatit? Hodně nástrojů a služeb si můžete jednoduše a bez rizika vyzkoušet. Přidáme také rady k nákupu Chromebooků.

1. díl — Co nás čeká v roce 2022

Jaké změny nás čekají v roce 2022 a na co bychom se měli všichni zaměřit? Jak můžeme ušetřit peníze? A na co si dát pozor?


DIGI IN

Digitální kompetence a nová informatika – inspirace ověřené v praxi. Nový podcast pro pedagogy věnovaný rozvíjení digitálních kompetencí napříč předměty a výuce nové informatiky pro vás připravuje Jan Schönbauer.