podcasty a videa

rozhovory, rady, sdílení, zkušenosti…

Hledáte další inspiraci do školy, pro výuku, zajímají vás názory a zkušenosti ostatních, nebo si jen chcete poslechnout, jak podobné problémy řeší ostatní? Tady najdete pravidelnou porci osvěžujících informací. 
Prostě vše, co jste si přáli vědět.


nejnovější

KYBcasty 

Kybernetická bezpečnost pro učitele, ICT koordinátory a metodiky.
Václav Maněna s Pavlem Matějíčkem začali natáčet nový podcast,
který navazuje na jejich předchozí KIMcasty.

Každý měsíc se můžete těšit na zajímavé postřehy.


KYBcast podcasty

KYBcast

13. díl - Mobily ve škole z pohledu bezpečnosti

Na co si dát pozor ohledně osobních mobilů žáků a učitelů, které si nosí do školy. Jaká rizika hrozí, čemu lze zabránit a kdy to vůbec nemá cenu? Jak zabezpečit wifi pro mobily a jak filtrovat webový obsah?

KYBcast

12. díl - Metadata v souborech: neprozraďte více než chcete 

Co jsou metadata a jak mohou ovlivnit bezpečnost školy? Na co by si měli učitelé dát pozor a kdy jim metadata mohou usnadnit práci?

KYBcast

11. díl - Proč je zámeček před webovou adresou

Proč je před některými webovými adresami zámeček a před jinými ne? K čemu slouží a k čemu už ne? Jaké problémy správci často řeší při filtrování webu? 

KYBcast

10. díl - Anonymní režim prohlížeče a jeho rizika

Co vlastně anonymní režim dělá a co nedělá? K jaké aktivitě se hodí, kdy je naopak nevhodný a je možné vaši aktivitu v anonymním režimu sledovat?

KYBcast

9. díl - Jak zabezpečit flashky a přenosné disky

Jak se starat o výměnná média z hlediska bezpečnosti? Kdy a proč uvažovat o jejich šifrování a jak je neztratit, to vše se dozvíte v novém díle KYBcastu.

KYBcast

8. díl - Zabezpečení mobilu a ochrana před ztrátou

Mobilní telefon kombinuje osobní a profesní život, máme v něm citlivá data a je tedy potřeba ho chránit. Jak na to se dozvíte v dnešním díle KYBcastu.

KYBcast

7.díl - Proč je důležité aktualizovat

Proč je důležité aktualizovat software v počítači i na mobilu a jak si aktualizace co nejvíc usnadnit. Proč je důležité aktualizovat jak operační systém tak aplikace?

KYBcast

6.díl - Jak chránit sebe a své blízké v době kybernetických útoků

Jak chránit sebe a své blízké v době kybernetických útoků. Toto je základní přehled toho, na co si dát pozor.

KYBcast
5. díl — Aktuální hybridní hrozby (mimořádný díl)

V dnešním mimořádného dílu se věnujeme aktuálním hybridním hrozbám, které se týkají učitelů v profesním i osobním životě. Co jsou hybridní hrozby a jak se proti nim můžeme bránit? 

KYBcast
4. díl - Zabezpečení sdíleného počítače ve škole i doma

Proč není vhodné ukládat přihlašovací údaje do prohlížeče? Kdy se hodí rodičovská kontrola a proč by ředitel neměl mít administrátorská práva? Nejen na tyto otázky Vám odpovíme v tomto podcastu.

KYBcast
3. díl - Rizika obchodních modelů freemium a premium

S obchodními modely freemium a premium se děti setkají už od mala v počítačových hrách, ale pro dospělé jsou tyto modely často velkou neznámou a mohou jim přichystat nejedno nepříjemné překvapení. 

KYBcast 
2. díl — Placené versus zdarma            

Kdy je dobré využívat aplikace a služby zdarma, a kdy je naopak výhodnější zaplatit? Hodně nástrojů a služeb si můžete jednoduše a bez rizika vyzkoušet. Přidáme také rady k nákupu Chromebooků.

KYBcast
1. díl — Co nás čeká v roce 2022

Jaké změny nás čekají v roce 2022 a na co bychom se měli všichni zaměřit? Jak můžeme ušetřit peníze?
A na co si dát pozor?


ostatní podcasty

S Danielem Lessnerem o změnách ve výuce informatiky a digitální kompetenci

Jaké jsou nové cíle vzdělávací oblasti informační a komunikační technologie? Co se skrývá pod pojmem digitální kompetence? Jaké výzvy čekají na učitele informatiky? Jaké pak na ostatní učitele a vedení škol?  Nejen na tyto otázky Marka Adlera odpovídal jeden z ambasadorů „nové informatiky“ Daniel Lessner, předseda Jednoty školských informatiků.