Workshopy a přednášky o kybernetické bezpečnosti a digitálním wellbeingu na finále Kyber soutěže

18. dubna 2024 | 13.00–⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠17.00

areál Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, Okružní 517/10

České Budějovice ožijí 18. dubna workshopy a přednáškami
o kybernetické bezpečnosti a digitálním wellbeingu

Součástí národního finále Kybersoutěž.cz bude také doprovodný program a osvětová konference, v rámci kterých můžete přijet i se žáky (vhodné pro vyšší ročníky ZŠ a SŠ), kteří se mohou zúčastnit veletrhu JOB FAIR v oblasti IT pozic a práce v kybernetické bezpečnosti.

V dopolední osvětové konferenci budou zajímavé přednášky pro učitele a žáky z oblasti kyberprevence, kybernetické bezpečnosti a digitálního wellbeingu. (podrobný program→)

V odpoledním programu je prostor zúčastnit se veletržní části se stánky partnerů akce nebo diskuzních workshopů s MŠMT, NPI ČR a NÚKIB. (podrobný program→)

Na všechny části programu se můžete hlásit ve formuláři hlavního organizátora akce, registrace v informačním systému NPI (i když budou duplicitní) využijeme k rozesílce podkladů z akce a následné nabídce vzdělávání z NPI ČR. U workshopu Kybernetická sborovna pro učitele s NPI ČR, SPAJK.CZ a JULES a JIM - sdílení tipů do výuky od 13:00 do 14:45, který je určen maximálně pro 50 osob, si rezervujte místo v informačním systému NPI ČR

Na diskuzní workshop IT audit školy, kyberprevence a digitální wellbeing s MŠMT a NPI ČR od 15:00 do 16:45 není třeba předem rezervace, ale pokud si místo chcete zajistit (a nebudete se účastnit zbytku programu dne), registrujte se zde

Program dopolední části

9:00 plk. Petr HRŮZA (Univerzita obrany) – Přivítání
9:05–9:10 Přivítání Petr JIRÁSEK (Centrum kybernetické bezpečnosti, z.ú.) – úvodní slovo
9:10–9:25 Nina ADAMCOVÁ (NÚKIB) – Základy kybernetické bezpečnosti ve výuce na ZŠ a SŠ
9:25–9:45 Eliška BARTŮŠKOVÁ (GORDIC) – Proč je vzdělávání v kybernetické bezpečnosti důležité
9:45–10:05 Michal ZEDNÍČEK (ALEF NULA) – CyberSecurity učitel dneška – co má znát a co má mít?
10:05–10:20 Anna STOČESOVÁ MARTINKOVÁ (MŠMT) – Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace v souvislosti s kyberprevencí a kyberbezpečností
10:20 – 10:40 Adéla LÁBUSOVÁ, Pavel MATĚJÍČEK (Spajk.cz), Petr NASKE – Průvodci a lektoři digitalizace pro školy od A do Z (NPI ČR)
10:40–10:55 Pavlína HAVELKOVÁ, (KB SPCSS) – Role v oblasti kybernetické bezpečnosti
10:55–11:10 David BRONIEK, Kateřina MUSIOL (MV ČR) – Kybernetická bezpečnost v praxi Ministerstva vnitra
11:10–11:25 Petra KUDRNA SOBKOVÁ – Nový kurz Generace AI pro žáky 8. a 9. ročníků
11:25–11:40 Radko SÁBLÍK (Ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia,  Praha 5) – Vrstevnické a absolventské učení jako základ úspěchu
11:40–11:55 David ROHÁČEK (GORDIC) – Elektronická spisová služba GINIS –  budoucnost školní správy dokumentů
12:00 Závěr

Účast na konferenci je pro registrované zdarma.


Přihlaste se na workshopy doprovodného programu NPI ČR:

13:00–14:45 –Kybernetická sborovna pro učitele s NPI ČR, SPAJK.CZ a JULES a JIM - sdílení tipů do výuky

NPI ČR připravilo jako doprovodný program finále KYBERSOUTEZE detailnější shrnutí ověřených zdrojů a tipů do výuky zejména pro základní školy, inspirací budou sdílené tipy i pro školy střední, případně mateřské, zejména v oblasti rozvoje digitálních kompetencí a zdravých návyků dětí předškolního věku a mladšího školního věku. V rámci programu Vám lektoři a konzultanti NPI ČR představí materiály ze vzdělávacích kurzů NPI ČR, které lze v rámci podpory z Národního plánu obnovy navštěvovat zdarma a většina programů je nabízena formou kontaktních webinářů i online. V rámci vstupu vystoupí se zvanou přednáškou Pavel Matějíček (SPAJK.CZ) se svým slovníkem kybermládeže a konkrétními tipy pro zajištění osobní kyberbezpečnosti učitele. Dále vystoupí Adéla Lábusová z neziskové organizace Jules a Jim, která Vám představí online kurz Labyrint sítě a ráj srdce, který ke k dispozici školám a široké veřejnosti zdarma. Formát setkání bude takový, že 60 minut proběhnou zvané přednášky a v druhé hodině (16:00 až 17:00) budou moci účastníci v menších diskusních skupinách společně reflektovat průběh celé učitelské konference a zvaných přednášek a na místě si dojednat konkrétní podporu ze strany krajských pracovišť NPI ČR. Veškerá podpora ze strany NPI ČR v digitalizaci pro školy je do konce roku 2025 nabízena zdarma díky podpoře z Národního plánu obnovy linie 3.1.

15:00–16:45 – IT audit školy, kyberprevence a digitální wellbeing (program MŠMT a NPI ČR)

Představíme Vám data z prvního roku realizace IT auditů ve školách, které NPI ČR nabízí zdarma v rámci podpory z Národního plánu obnovy. Také bude představen plánovaný obsah vzdělávání pro celé sborovny, kdy lektoři NPI ČR procházejí s učiteli, preventistou, vedením školy, ICT koordinátory a dalšími pedagogickými pracovníky různé kazuistiky z dětského světa, kde zásadní roli hrálo nepoučené chování uživatelů (žáků, učitelů i rodičů). Přijďte si domluvit konzultaci s IT guru pro svou školu a realizaci IT auditu. Získejte povědomí o možnostech lektorů a konzultantů do Vaší sborovny.  V rámci vstupu vystoupí také zástupce MŠMT s aktuálními informacemi k podpoře v oblasti kyberprevence ze strany MŠMT a partnerů a také s aktualitami v oblasti čerpání finanční podpory z Národního plánu obnovy pro české školy. 

Více informací na webu Kybersoutěž.cz

Související odkazy

Finále Kyber soutěže
 

Stránka ke kybernetické bezpečnosti

Podcast o kybernetické bezpečnosti: KYBcast