Inspirujeme ředitele a učitele k zavádění umělé inteligence do škol

Národní pedagogický institut ČR (NPI) nabízí podporu školám při zavádění umělé inteligence do výuky. Nejste v tom sami!

Generativní umělá inteligence pro učitele

Sledujte záznam z webináře o generativní AI pro učitele
z 11. ledna 2024

Webinář přináší základní přehled, který umožní učitelům lépe porozumět umělé inteligenci, identifikovat její možné využití ve vzdělávání a být lépe připraven na výzvy a příležitosti, které s sebou přináší rozvoj této technologie. V průběhu webináře se posluchači seznámí s principy užívání umělé inteligence a na několika praktických příkladech jim moderátoři a průvodci webinářem Klára Pirklová a Aleš Dlouhý z NPI představí umělou inteligence “přímo v akci".


Akce o praktickém využití AI


Panelová diskuze
AI ve škole bezpečně, eticky a prakticky

27. února 2024

Digiday: AI prakticky

20. února 2024

Podcast
EduRevue: Mezi námi

Odbornice na umělou inteligenci ve školním prostředí 
Ivana Böhmová si do podcastu pozvala Libuši Daňhelkovou, ředitelku ZŠ Kořenského v Praze 5. Jejich společným tématem je proces digitalizace školy a také nástup AI.

Rozhovory o umělé inteligenci

Ondřej Neumajer:
AI pomůže učitelům zejména v personalizaci výuky

Kamil Kopecký:
Výsledky průzkumu o AI na školách nás mile překvapily

Eva Nečasová:
Pro učitele máme v AI tři pilíře podpory

Doporučení školám pro využívání umělé inteligence na základních a středních školách

NPI ČR vydáním doporučení reaguje na příchod nástrojů generativní AI typu ChatGPT a jejich rozšíření mezi širokou veřejnost. Díky jejich dostupnosti je možné generovat texty, obrázky, videa i hudbu. Takové možnosti přirozeně proměňují výuku a přinášejí s sebou i nové výzvy. NPI ČR proto přichází s radami, pomocí a podporou, jak s tímto novým fenoménem ve školách naložit. Snaží se tak předejít nevhodným scénářům, kdy školy dosud neznámé a neprobádané nástroje umělé inteligence ignorují nebo zakazují. Na jaře 2023 proto vznikla v NPI ČR i na základě impulzu MŠMT expertní pracovní skupina, která má na starosti začlenění AI v rámci podpory škol. Vytvořila soubor doporučení, jak se mají školy k AI postavit. Doporučení jsou určena zvlášť ředitelům, učitelům, žákům i rodičům.

Nabídka pro školy

Vyberte si z nabídky startovacích kurzů a webinářů. Kromě nabídky s tematikou umělé inteligence je k dispozici celá řada kurzů a webinářů,  které vás připraví na změny v konkrétních předmětech. Účast pro učitele je zdarma. 

Aktuálně jsou v nabídce například tyto kurzy s tematikou umělé inteligence:

Jak na AI ve škole: Inspirující vyučování ve 21. století

Krajští ICT metodici tradičně pomáhají jakékoli základní nebo střední škole. Ke konzultacím přistupují individuálně, s respektem ke svobodné volbě řešení podle přání školy. 

Pokud potřebujete poradit s implementací revizí RVP ZV nebo RVP G, obraťte se na naše koordinátory v krajích. 

AI dětem - vzdělávací materiály a rady a tipy do výuky v oblasti AI
Průvodce ChatGPT pro učitele 

KYBCAST


Začněte nový školní rok s umělou inteligencí!

Rostoucí roli umělé inteligence nemůžeme ve školách ignorovat. Jak může AI zlepšit způsob, jakým se učíme nebo učíme druhé? Dozvíte se v 19. dílu KYBcastu.

Článek k 19. dílu

Mami, unesli mě. Zaplať, prosím. Do podvodů se nově zapojuje už i umělá inteligence

Odborníci z Národního pedagogického institutu varují nejenom před nebezpečím na internetu, ale i digitální stopou, kterou tam většina lidí zanechává.

Článek k 18. dílu

Studenti pomocí AI nebudou podvádět a učitelé nepřijdou o svoji práci, uklidňují autoři KYBcastu

Školští pracovníci se opět bojí negativních jevů nové platformy namísto toho, aby se s ní snažili pracovat. Podle autorů KYBcastu se ale není čeho bát.

Článek k 11. dílu

Další zajímavé videoinspirace a podcasty

Umělá inteligence lidi nesvléká, vyvrací mýty Maněna s Matějíčkem. Přesto varují před zimní várkou deepfakes na sociálních sítích

Umělá inteligence a podvržený materiál jsou v prostoru sociálních sítí delší dobu, se zdokonalením nástrojů AI ale přichází nové nástroje a starosti.

Článek k 23. dílu

Jak s pomocí AI rozmluvit květiny ve škole?

Například tak, že od iniciativy AI dětem vezmete již hotovou AI metodiku pro rozvoj digitálních kompetencí pro předmět přírodopis a na jejím základě vystavíte celý projektový den.

Umělá inteligence se stane pomocníkem učitelů

Umělá inteligence tady s námi je a dál bude. Rok 2023 je v souvislosti s AI turbulentní, říká v podcastu DIGI IN Klára Pirklová, lektorka a členka týmu pro digitalizaci ve vzdělávání v Národním pedagogickém institutu ČR.

Spomocník – Digitální technologie ve vzdělávání

Myšlenky o AI nejen ve vzdělávání

Strukturované prompty pro učitele

AI chatboti nezvyšují podvádění studentů, zjistil výzkum

Děvět způsobů využití AI ve vzdělávání

Rozhovory o AI

„Umělá inteligence je revolucí na trhu práci i ve vzdělávání," tvrdí Ondřej Neumajer 

„Učitelům může pomoci zejména v individuálním přístupu k žákům. Rizikem je naopak zvětšování rozdílů mezi školami a učiteli, kteří ji používat budou, a těmi, kteří ne,“ říká v rozhovoru Ondřej Neumajer, vedoucí oddělení Digitalizace ve vzdělávání NPI ČR.

„Nebojte se začít umělou inteligenci ve škole používat,“ radí Ivana Böhmová, koordinátorka pro oblast AI ve vzdělávání v NPI ČR 

„Podle mého názoru má příchod umělé inteligence do výuky potenciál asistovat při proměně celkového přístupu – z frontální výuky na tu více aktivizační“

Mohlo by vás zajímat

Ani dynamit nemusí být nebezpečný, záležet bude na tom, jak se k umělé inteligenci postaví lidé a hlavně kantoři, míní IT expert Maněna

Umělé inteligence (AI) není potřeba se bát, ale měli bychom se mít na pozoru, k čemu ji kdo používá, říká IT expert a středoškolský pedagog Václav Maněna.

Nejen příchod ChatGPT nás nutí k rozvoji digitálních dovedností i ostražitosti. Umělá inteligence totiž „pěkně kecá”

Všechna témata v oblasti digitalizace a vzdělávání nyní válcuje umělá inteligence (AI) a jako většina technologií má svá pozitiva i negativa.

Jak ovlivní trh práce umělá inteligence a nové technologie?

V příštích pěti letech se obmění ve světě téměř čtvrtina pracovních pozic a s tím také nároky na dovednosti pro jejich vykonávání. Poroste poptávka po digitálních a technických dovednostech.

Chcete se dozvědět více o umělé inteligenci?