Rozhovory, debaty, podcasty i reportáže
s ukázkami dobré praxe


Kybernetická bezpečnost

Kybernetická bezpečnost jednoduše, prakticky, srozumitelně. Podcast o kybernetické bezpečnosti a právu v online prostoru - KYBcast připravuje dvojice Václav Maněna a Pavel Matějíček.

KYBcast - 8. díl, 2. série — Jak na bezpečné sdílení dat

Sdílení souborů a fotek ve školách může být někdy složité, ale je důležité udržovat soukromí a bezpečnost studentů a učitelů. Poslechněte si tipy na bezpečné sdílení souborů a fotek ve školách.

KYBcast - 7. díl, 2. série — Umělá inteligence a kybernetická bezpečnost

V sedmém dílu KYBcastu se dozvíte, jak může umělá inteligence změnit přístup ke kybernetické bezpečnosti, co může napáchat v rukou hackerů a jak může pomoci administrátorům i běžným uživatelům.

KYBcast - 6. díl, 2. série — TikTok a jeho rizika

V šestém díle našeho podcastu si budeme povídat o rizicích TikToku, proč se všude zakazuje a co nám hrozí. Přidáme praktické tipy pro učitele, děti i rodiče. Představíme alternativy, které jsou v mnoha ohledech méně rizikové.

Kybernetická bezpečnost ve škole - Turris (DigiPořad Jaroslava Maška)

Hosté: Jaromír Talíř a Petr Naske
Správné nastavení služby DNSSEC u domény školy poskytuje uživatelům jistotu, že informace, které z DNS získali, byly poskytnuty správným zdrojem, jsou úplné a jejich integrita nebyla při přenosu narušena.

Kybernetická bezpečnost ve škole - Turris (DigiPořad Jaroslava Maška)

Hosté: Michal Hrušecký a Michal Kunstovný
Turris je značka českých routerů, kterou vyvíjejí odborníci z CZ.NIC. Ve školním prostředí je výhodou tohoto routeru možnost bezpečného VPN připojení - vzdáleného přihlašování - využitelného např. při online výuce. 

KYBcast - 5. díl, 2. série — Co dělat, když objevním nezákonnou nahrávku na internetu

Učitel může objevit nezákonnou nahrávku ze školy, ale i z mimoškolního prostředí. Někdy se také stane, že žáci bez vědomí učitele streamují dění v hodině. Jak by měl v těchto případech postupovat a co vlastně znamená, že je nahrávka nezákonná? 

Kybernetická bezpečnost ve školách - sledujte záznam debaty z 23. 3. 2023

Proč je důležité zabývat se kybernetickou bezpečností ve školách a koho všeho se tato oblast týká? Kdo se stará o zabezpečení zařízení a dat a jak jsou vyhodnocována rizika? Jsou si učitelé vědomi své role v této oblasti? 

KYBcast - 4. díl, 2. série — Youtuberem proti své vůli

Každému učiteli se může stát, že ho žáci nahrají třeba na mobil nebo skrytou kameru a nahrávku potom sdílejí v nějaké skupině, na sociálních sítích nebo třeba na YouTube. Jak se bránit a co dělat, když se něco takového stane? Podcast NPI ČR.

Kybernetická bezpečnost ve škole - CSIRT (DigiPořad Jaroslava Maška)

Hosté: Petr Zíma a Michal Špitálník
Bezpečnostní týmy CSIRT se starají o řešení incidentů na internetu. V České republice působí kolem 60 týmů. Týmy CSIRT na školách se vyskytují zatím ojediněle - ředitelé škol by se měli obrátit na své zřizovatele, aby jim se vznikem týmu CSIRT pomohli.

Kybernetická bezpečnost ve škole - STOP.online (DigiPořad Jaroslava Maška)

Služba STOP.online slouží k hlášení bezpečnostních incidentů a závadového obsahu, s kterým se kdokoli z nás může setkat na internetu - např. zneužívání dětí, kyberšikana, kybergrooming, dětská pornografie. Primárním cílem této služby je nevhodný obsah co možná nejrychleji z prostředí internetu odstranit a pomáhat policii při řešení.

KYBcast - 3. díl, 2. série — Výhody a nevýhody Linuxu na školních počítačích

Dozvíte, jaké výhody a nevýhody má nasazení Linuxu na školních počítačích. Linux je operační systém pro počítače a servery stejně jako Windows nebo MacOS. Jedná se o open-source software, což znamená, že zdrojový kód je k dispozici a může být upravován a šířen bezplatně podle libosti. 

KYBcast - 2. díl, 2. série - Zabezpečení školního YouTube kanálu a sociálních sítí školy

V druhém dílu nové série se dozvíte, jak předejít tomu aby byl zcizen školní YouTubeový účet. A netýká se to jen YouTube, ale i dalších populárních on-line služeb a systémů. Dáme vám tipy na zabezpečení, které můžete využít hned — s nastavením dvoufaktorového přihlašování a eliminací sdílených účtů doporučujeme neotálet.

KYBcast -1. díl, 2. série — Předpovědi a novinky v IT bezpečnosti v roce 2023

V prvním dílu nové série se dozvíte, jaké novinky nás čekají v roce 2023 na poli kybernetické bezpečnosti a na co bychom se měli připravit. Dáme vám tipy na užitečné materiály a zdroje, které můžete využít hned. Představíme novinky a vylepšení, které se týkají našeho podcastu. A jaká témata nás čekají? To záleží hlavně na vás. Budeme moc rádi, když nám nadále budete psát náměty na vaclav.manena@npi.cz.

KYBcast - 36. díl - Miriam Sedláčková: co dělat v případě incidentu

Co by měl dělat učitel i dítě v případě, že se stane obětí kybernetického útoku. Jaká preventivní opatření může škola zavést a co by měla kontrolovat. Praktické tipy ke vzdělávání kolegů.


Doporučené odkazy ke kybernetické bezpečnosti

NÚKIB:

CZ.NIC:

Články:


Další díly KYBcastu


35. díl — Miriam Sedláčková: psychologické aspekty výuky kybernetické bezpečnosti

Žáci i učitelé si často neuvědomují rizika a dopady bezpečnostních incidentů do reálného světa. Miriam Sedláčková představí praktické tipy a zkušenosti, které můžeme využít při výuce kybernetické bezpečnosti dětí i dospělých.

34. díl — Kamil Kopecký: co funguje při výuce online bezpečnosti

Praktické tipy a postřehy k výuce online bezpečnosti a souvisejících témat představí Kamil Kopecký.

33. díl — Jak bezpečně naložit s vánočními IT dárky

Jak si zabezpečit a připravit technologické dárky, které najdete pod stromečkem, plus pár tipů na dárek na poslední chvíli nejen pro učitele.

32. díl —Nenechte se napálit před Vánoci

Aktivita útočníků a podvodníků všeho druhu před Vánoci roste. Podívejme se, co nám hrozí, na co si dát pozor a jak nepřijít o finance. 

31. díl — Martin Haller: jak může etický hacker pomáhat škole

Rozhovor s Martinem Hallerem o etických hackerech a službách, které poskytují školám. Jaká nebezpečí českým školám hrozí a jak nejlépe řešit situaci, kdy se škola stane obětí útoku. Praktické rady a tipy k prevenci.

30. díl — Dark web - proč děti zajímá a co jim tam hrozí

Dark web (nebo také dark net) je část internetu, která není dostupná z běžného prohlížeče. Proč na něj děti a mládež chodí, co tam hledají a co jim hrozí? Jaké užitečné informace na dark webu můžeme nají? Jak se může učitel bezpečně dostat na dark web, a proč by to měl dělat?

29. díl — Hackerské techniky pro každého

Jak a co by děti nejraději hackovaly? A zvládne to opravdu každý? Na to se podíváme v dalším dílu KYBcastu.

28. díl — SPAM a phishing ve školním prostředí

Jaký je rozdíl mezi SPAMem a phishingem, jak se to týká škol a co dělat, když školní e-maily končí rodičům ve složce Nevyžádaná pošta?

27. díl — Maskování e-mailové adresy a dočasné e-maily ve škole

Čtení e-mailů by mělo být soukromou aktivitou. Možná vás překvapí, že více než 85 % e-mailů obsahuje sledovací skripty. Jak se proti tomu můžeme bránit a proč je to důležité?

26. díl — Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti

Říjen je již podesáté Evropským měsícem kybernetické bezpečnosti, a tak vám přinášíme tipy na zajímavé akce a také zdroje, abyste se mohli osvětě a vzdělávání v této oblasti věnovat nejen v říjnu. Tipy k výuce kybernetické bezpečnosti hravou formou.

25. díl — Standard konektivity škol

V tomto díle se podíváme na nový Standard konektivity škol. Co školy čeká povinně a co bude dobré zavést, i když je to jen dobrovolné?

24. díl — Google, Microsoft a osobní údaje žáků

Microsoft, Google ale i další velké IT firmy jsou známy tím, že sbírají a vyhodnocují uživatelská data. Jak je to u systémů jako Google Classroom či Microsoft Teams ve školách?

23. díl — Co hrozí dětem na sociálních sítích a v online světě

Co všechno hrozí dětem i dospělým na sociálních sítích a jak se tomu bránit. Něco můžeme řešit pomocí technických prostředků, ale nejúčinnější prevence je v případě dětí zájem ze strany rodičů a neustálé posilování vzájemné důvěry. Děti i dospělí se často nevědomky dostávají do problémů s legislativou a podmínkami sociálních sítí. Poradíme, na co si dát pozor i v této oblasti.

22. díl — Oblíbené sociální sítě žáků a jejich rizika

Co dnes děti nejčastěji dělají na sociálních sítích? Konzumují obsah, sdílejí fotografie a videa. Místo telefonů a dopisů mají Instagram. Rozumí ale rizikům, která sociální sítě představují?

21. díl — WhatsApp a další komunikátory ve školním prostředí

Proč vlastně učitelé používají Whatsapp a další alternativy? Je to obvykle důsledek špatně nastaveného informačního systému či procesu sdílení informací, který neumožňuje učitelům efektivně a bezpečně komunikovat s rodiči na jednotné školní platformě.

20. díl — Jaká data sbírají populární aplikace  pro děti

Mnoho aplikací, které jsou určeny nejmladším uživatelům sbírá velké množství dat, která by sbírat nemusela a díky tomu vytváří digitální stopy a cílí reklamu na nejvíce zranitelné uživatele internetu.

19. díl — On-line hry a sexuální predátoři

Film "V síti" upozornil na problematiku sexuálně závadného chování na webu. Ale víte o tom, že tyto věci se dějí i v on-line hrách? V tomto díle se tedy podíváme na Roblox a další on-line hry v kontextu sexuálních predátorů.

18. díl — Fotky a ochrana soukromí 

V tomto díle se podívám na problematiku autorských práv a GDPR u fotografií pořizovaných například ve škole, na táboře či v běžném životě.

17. díl — Sharenting a sdílení fotografií na internetu

Sharenting a sdílení fotografií bez souhlasu fotografovaných osob je bohužel stále aktuální téma. Jak můžeme zabránit sdílení fotografií a na co bychom měli upozornit děti i rodiče? Jak řešit situace ve škole ohledem na rodiče, zákony a hlavně city dětí.

16. díl — Phishing nejen v e-mailu

Phishing má mnoho forem, kterými na nás podvodníci útočí ze všech stran a na různých zařízeních. Zdaleka nejde jen o e-maily, stále populárnější jsou třeba SMS a zprávy na sociálních sítích. Vůbec neplatí, že mladší generace je proti phishingu odolnější. Jak se proti phishingu bránit, co může udělat správce a co běžný uživatel?

15. díl — Problémy s e-maily a SPAMem

Končí vaše e-maily, které posíláte rodičům či kolegům často ve spamu? Nebo naopak spamem přetéká složka Nevyžádané pošty? Poradíme, proč tomu tak je a co s tím může dělat správce i běžný uživatel.

14. díl — Otestujte bezpečnost školy zvenku

Co všechno si můžeme sami otestovat a na co bychom se měli případně zeptat externích správců a dodavatelů? Představíme jednoduché nástroje a tipy, kterými si můžete prověřit zabezpečení školního webu, e-learningu a dalších systémů.

13. díl — Mobily ve škole z pohledu bezpečnosti

Na co si dát pozor u osobních mobilů žáků a učitelů ve škole? Jaká rizika hrozí, čemu lze zabránit a kdy to vůbec nemá cenu? Jak zabezpečit wifi pro mobily a jak filtrovat webový obsah?

12. díl — Metadata v souborech:
neprozraďte více než chcete 

Co jsou metadata a jak mohou ovlivnit bezpečnost školy? Na co by si měli učitelé dát pozor a kdy jim metadata mohou usnadnit práci?

11. díl — Proč je zámeček před webovou adresou

Proč je před některými webovými adresami zámeček a před jinými ne? K čemu slouží a k čemu už ne? Jaké problémy správci často řeší při filtrování webu? 

10. díl — Anonymní režim prohlížeče a jeho rizika

Co vlastně anonymní režim dělá a co nedělá? K jaké aktivitě se hodí, kdy je naopak nevhodný a je možné vaši aktivitu v anonymním režimu sledovat?

9. díl — Jak zabezpečit flashky a přenosné disky

Jak se starat o výměnná média z hlediska bezpečnosti? Kdy a proč uvažovat o jejich šifrování a jak je neztratit, to vše se dozvíte v novém díle KYBcastu.

8. díl — Zabezpečení mobilu a ochrana před ztrátou

Mobilní telefon kombinuje osobní a profesní život, máme v něm citlivá data a je tedy potřeba ho chránit. Jak na to se dozvíte v dnešním díle KYBcastu.

7.díl — Proč je důležité aktualizovat

Proč je důležité aktualizovat software v počítači i na mobilu a jak si aktualizace co nejvíc usnadnit. Proč je důležité aktualizovat jak operační systém tak aplikace?

6.díl — Jak chránit sebe a své blízké v době kybernetických útoků

Jak chránit sebe a své blízké v době kybernetických útoků. Toto je základní přehled toho, na co si dát pozor.

5. díl — Aktuální hybridní hrozby (mimořádný díl)

V dnešním mimořádného dílu se věnujeme aktuálním hybridním hrozbám, které se týkají učitelů v profesním i osobním životě. Co jsou hybridní hrozby a jak se proti nim můžeme bránit? 

4. díl — Zabezpečení sdíleného počítače ve škole i doma

Proč není vhodné ukládat přihlašovací údaje do prohlížeče? Kdy se hodí rodičovská kontrola a proč by ředitel neměl mít administrátorská práva? Nejen na tyto otázky Vám odpovíme v tomto podcastu.

3. díl — Rizika obchodních modelů freemium a premium

S obchodními modely freemium a premium se děti setkají už od mala v počítačových hrách, ale pro dospělé jsou tyto modely často velkou neznámou a mohou jim přichystat nejedno nepříjemné překvapení. 

2. díl — Placené versus zdarma

Kdy je dobré využívat aplikace a služby zdarma, a kdy je naopak výhodnější zaplatit? Hodně nástrojů a služeb si můžete jednoduše a bez rizika vyzkoušet. Přidáme také rady k nákupu Chromebooků.

1. díl — Co nás čeká v roce 2022

Jaké změny nás čekají v roce 2022 a na co bychom se měli všichni zaměřit? Jak můžeme ušetřit peníze? A na co si dát pozor?